Z historie soutěže

Filip Venclík byl studentem STŠ HMP, byl to normální mladý člověk se svými přednostmi i nedostatky, se svými plány a nadějemi do budoucnosti, když se v noci ze 4. na 5. září 1993 stal obětí brutálního útoku člena bezpečnostní agentury, který v pražském metru napadal bezdůvodně cestující. Filip nezůstal k jeho chování lhostejný a snažil se mu v něm verbálně zabránit. Tento člověk posléze obrátil svou agresi proti Filipovi a napadl ho tak, že mu způsobil těžké zranění hlavy. Na následky tohoto zranění Filip Venclík 5. září 1993 v nemocnici zemřel.

Poprvé se Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka konala ve školním roce 1997/1998 jako pietní vzpomínka na tohoto bývalého studenta STŠ HMP, který se stal tragickou obětí násilného trestného činu. Nultý ročník soutěže („Konec násilí v Čechách?!) byl organizován pouze pro studenty STŠ HMP, posléze se však zrodila myšlenka obrátit se s naléhavým tématem násilí na středoškolské studenty z celé Prahy.

Každý ročník je věnován jinému společensky závažnému tématu. 1. ročník (1998/1999) byl zaměřen na problematiku násilí („Konec násilí v Čechách?!“), 2. ročník (1999/2000) se věnoval problematice stáří („Když se chceš dožít stáří, musíš s tím začít už v mládí“), tématem 3. ročníku (2000/2001) byla nesnášenlivost a „šikana“ („Je jinej … je divnej … je špatnej!“), 4. ročník (2001/2002) se zaměřil na téma terorismu („Nikdo si nezaslouží být obětí násilí. Nikdy a nikde!) a poslední 5. ročník (2002/2003) přinesl 2 témata („Peklo domova“ a „Musíme si pomáhat“). Témata 6. a 7. ročníku a vítězné práce si můžete prohlédnout v sekci ročníky.

Vítězní studenti bývají odměněni věcnými cenami, jejich práce jsou čteny při slavnostním vyhlašování výsledků a předávání cen mladými studenty herectví či renomovanými pražskými herci. Každý účastník obdrží upomínkový předmět a vždy je připraveno i malé občerstvení na závěr celé akce. Do literární soutěže jsou zapojeni oba Filipovi rodiče – Mgr. Vlastimil Venclík a paní Sylvie Dvořáková. Oba společně zřídili Nadační fond Filipa Venclíka, který se snaží pomáhat obětem násilných trestných činů, a oba též intenzívně spolupracují i s dalšími organizacemi, které mají charitativní charakter (organizace Bílý kruh bezpečí, nadace Život 90).

Ve školním roce 2003/2004 byla ve spolupráci s Nadačním fondem Filipa Venclíka připravena kniha pod názvem Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka, která obsahuje oceněné práce ze všech dosavadních ročníků. Kniha byla prezentována v průběhu kulturní akce „To nejlepší z Literární soutěže o cenu Filipa Venclíka“, která se konala 28. 4. 2004 ve Švandově divadle na Smíchově.

Vydání sborníku Literární soutěž o cenu Filipa Venclíka symbolicky uzavřelo pětiletý cyklus, kdy byla tato literární soutěž organizována jako soutěž celopražská. 6. ročník (2004/2005) byl věnován rozporu bohatství a chudoby v soudobém světě ("Lesk a bída tohoto světa") a soutěž se změnila v celostátní záležitost. Ke spolupráci na Literární soutěži o cenu Filipa Venclíka se připojil i Český rozhlas 2.

© 2005 - 2011 Tomáš Cebula | KONTAKT | návštěv | funkčnost | XHTML 1.0 | CSS 2.1 | Valid RSS 0.91!